Son Yazılar


Lojistikte Blockchain ile herşey daha şeffaf

Lojistik sektörü de Tedarik Zinciri Yönetiminin en önemli parçası olmakla beraber tüm sürece doğrudan etki ediyor. Taşımacılık operasyonlarındaki iyileştirme ve geliştirimeler sektörde faaliyet gösteren işletmeler için hayati öneme sahip. Taşımacılık faaliyetlerinin bihassa operasyonel yönetim tarafının dijitalleşmesi yaşanan süreçlerde meydana gelinen sorunların minimize edilerek daha verimli hale gelmesini sağlayacak birçok dijital yardımcı mevcut olduğunu görmekteyiz ve bunlara her gün yenileri ekleniyor.

Bugünlerde adını sıkça duyduğumuz Blockchain uygulamaları geleneksel tedarik zinciri yönetiminin yerini alacağa benziyor.Akıllı Tedarik Ağları Yönetimi olarak adlandırılan blockchain ile rutinde merkezden yönetilen sistemler ağlar üzerinden yönetiliyor.Süreç yönetiminin hassasiyetle önem arz ettiği hizmet sektöründe gerek maliyet tasarrufu gerek şeffaflık, güven , izlenebilirlik ,etkinlik ve verimlilik Blockchain’in katmış olduğu değerler niteliğinde olup sektörü olumlu yönde ileriye taşıyacak bir sistem olarak görünüyor.

Veri Hakimiyeti Blockchain veri sistemi içerisinde oluşturulmuş dataya tam hakim olmasını sağlıyor. Ayrıca tüm dataları firmalar kendi ağlarında tutabildiği gibi dataların ne kadarına ulaşmak istiyorlarsa o kadarını açarak kiminle hangi bilgileri paylaşacaklarını ise kendileri tanımlayabiliyor.

Sürece kısa bir örnek vererek değinmek gerekirse:
Örneğin marketten aldığınız bir et Blockchain üzerinden işliyorsa barkodu tıkladığınızda bunun hangi çiftlikte üretildiğini, hayvanın cinsi ,yaşı, yediği yemeğe kadar tüm bilgelere şeffaf olarak ulaşmanız mümkün. Tabi tüm bu sistemi bu ekosistem içerisine dahil etmek gerekiyor. Tedarik zincirinin başarısı daha çok talebin tahminine dayalıdır. Bu sayede artık talepde bilinecek nesnelerin interneti ile ihtiyaç makamının ihtiyaçları görülebilecek.

Elbette bu sistemleri kısa sürede benimsemek ve uyum sağlamak bir süreç ancak değişen dünya ve rekabet ortamında oluşan yeni teknolojileri doğru kullanmak kaçınılmaz olduğu gibi süreçlerde sağlanan kolaylık şeffaflık ve güven ayrıca bunun maliyetlere yansımasının ortaya koyduğu gerçeklik payı ile yeni düzene uyum sağlamak bizlerinde alışması gereken bir düzen olarak karşımıza çıkıyor.