Haberler

  • E-bülten listesine katıl

  • E-bülten listesine katıl
HABERLER
Dünya Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması (WTO Trade Facilitation Agreement) Yürürlüğe Girdi!
Ticareti Kolaylaştırma Anlaşmasının ana amacı idari ve bürokratik engellerin ortadan kalkarak gümrük işlemlerinin ve sınır geçişlerinin hızlanması, gümrüklerin teknolojik innovasyonlarla  modernize edilmesi, tedarik zincirinde daha ucuz maliyetlerin sunulmasıyla harmonize ve basit işlemlerle eşyanın çok daha kolay hareket etmesidir.
 
Tarihçe olarak Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması 2013 Kasım ayında Bali’de 9ncu Bakanlar Konferansında, Dünya Ticaret Örgütü 160 üye devletinin anlaşmayı imzalamasıyla start almıştır.
 
3 sene sonrasında anlaşma için gerekli olan 3’de 2 çoğunluğun üye devletlerce sağlanmasıyla Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması yürürlüğe girmiştir.
 
Üye Devletler anlaşmayı milli onaylama süreçleri ile gerçekleştirmiş, ülkelerinin ticareti ve taşımacılığı kolaylaştırmak için gerekli iradeyi ve adımları atmasını taahhüt etmişlerdir.
 
Bilindiği üzere Ticareti Kolaylaştırma Anlaşmasını onaylayan ve üye devletlerden birisi de Türkiye olup, başkanlıkları Ekonomi, Gümrük ve Ticaret Bakanlıklarımız tarafından  yürütülmektedir. Ayrıca Bali anlaşmasının imzalanması sürecinde Ekonomi Bakanlığımız anlaşma kapsamında transit taşıma serbestisinin vurgulanmasında ısrarcı ve başarılı çalışmalar yürüterek, yabancı ülkeler üzerinden transit geçiş hakkımızın başarıyla savunucusu olmuştur.
 
Ticareti Kolaylaştırma Anlaşmasının Ülkemize ve Dünya ticaretine hayırlı olmasını dileriz.

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo'nun video duyurusu için; Lütfen Tıklayınız 

2017-12-26
Bu Makaleyi paylaşmak ister misiniz?

Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın