Haberler

  • E-bülten listesine katıl

  • E-bülten listesine katıl
HABERLER
UND, Karayolu Etki Analizi Sonuçlarını Avrupa Komisyonu ve AB Parlamentosu Temsilcilerine Hatırlattı, Acil Çözüm İstedi!
Sadece karayolu kotalarının Türkiye-AB ticaretine toplam 3,5 milyar Euro kaybettirdiği, kotaların kalkması halinde AB ve Türkiye tarafinda 39 bin kişiye iş olanakları sağlanacağı gibi önemli bulguları olan Etki Analizi sonuçlarının AB ülkelerine iletilerek kotaları kaldırabilecek bir anlaşma için yetki isteyebilecekleri hatırlatılan Komisyon yetkilileri bu konudaki çalışmalarını aktardı.

UND'nin yoğun girişimlerini takdirle karşılayan Avrupa Komisyonu ve Parlamento temsilcileri kotalardan olumsuz etkilenen AB ülkesi ihracatçı ve üreticileriyle daha yoğun temas edilmesi ve kotada en fazla sorun yaratan ülkelere yönelik baskıların artırılması konusunda UND'ye ve sektöre destek vereceklerini söyledi.
 
UND, Avrupa Komisyonu'nun özellikle Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda ve karayolu kotalarının bu görüşmelerin gündemine alınması konusunda verdikleri desteğe teşekkür ederken, kota sorununun normal şartlarda 2016 sonlarında başlatılması beklenen Gümrük Birliği müzakereleri öncesinde acil çözüm gerektirdiğinin altını çizdi.
Kaynak

2015-11-13
Bu Makaleyi paylaşmak ister misiniz?

Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın